Sıcak Haddelenmiş Sac

Sıcak Haddelenmiş Sac

R-RKK-RD-HCKK-BCKK-BRKK-TCKK-TRKK-TR-LR-LRKK-TCKK-HRU-HRUKK-THRU

Kimyasal bileşenleri ayarlanmış sıvı çelik sürekli döküm tesislerinde (İngot kalıplarına döküm ülkemizde kalmamıştır) Slab haline getirildikten sonra haddelenmesi gerekir.

Genellikle kalınlığı 200-250 mm, genişliği 800-1800 mm ve uzunluğu 6000-12000 mm olan Slab, sıcak haddeleme tesislerinde hedeflenen kalınlığa haddelenir. Bunun için slab ısıtma fırınlarında haddeleme sıcaklığına kadar ısıtıldıktan sonra, önce kaba haddelenir (20-50mm) ve sonra bir dizi haddeden geçerek nihai haddeleme yapılır.

Haddeden çıkışı 850-940 C derece olan yassı çelik su ile soğutularak çoğunlukla 580-750 C de rulo şeklinde sarılır. Rulo oda sıcaklığına geldikten sonra müşterinin talebine göre rulo olarak veya dilinerek boya kesilerek sevk edilir.

 

Genel Kullanım Alanları

  • Nakliye araçlarının (gemi, tren, kamyon, otobüs, bisiklet) imalatında
  • Enerji sektöründe; enerji nakil hatlarında, rüzgar enerji üretim ekipmanlarında, santral yapımında, güneş enerjisinden faydalanma donanımlarında
  • Tarım sektöründe; tarım makinalarında kullanılan boruların yapımında, suyun büyük gücünün kontrol edilmesinde kanal, tünel, baraj, köprü, liman inşaatlarında
  • Depolama sistemlerinde, silo yapımında, konteyner imalatında
  • Sıcak ve basınçlı ortamlarda, ısı eşanjörlerinin imalatında, bahar kazanları imalatında
  • İnşaat sektöründe taşıyıcı kolonların yapımında, beton taşıma, karıştırma, kalıpkama ekipmanlarında, çelik binaların yapımında başarıyla kullanılır.